Geri

NPD

ENDÜSTRİYEL PSİKOMOTOR ÖLÇME SİSTEMLERİ

Paylaş:

ENDÜSTRİYEL PSİKOMOTOR ÖLÇME SİSTEMLERİ

İşletmelerde işe uygun eleman seçiminde ve mevcut personelin değerlendirilmesinde kullanılan psikoteknik değerlendirmelerde kişilerin, el-göz koordinasyonları, ince motor becerileri, dikkat, tepki hızı ve konsantrasyon gibi bilişsel ve psikomotor yeteneklerini ölçülmesi ve böylece işe en uygun kişilerin saptanarak üretimin artırılması hedeflenmektedir.

 

Gelişmiş ülkelerin endüstri kuruluşlarının, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin birimlerinde psikoteknik değerlendirme araçlarından faydalanılmaktadır. Özellikle görevlerini yerine getirirken herhangi bir araç kullanan çalışanlar; forklift-vinç kullanıcıları, mavi yakalı işçiler, güvenlik personeli, teknik elemanlar, inşaat- elektronik çalışanları gibi dikkat, koordinasyon gerektiren işler yapan çalışanların endüstriyel psikomotor değerlendirmelerden geçmesi önemlidir.

Endüstriyel Psikomotor Testlerin Kullanım Alanları

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

  • Bazı mesleklerde güvenlik odaklı bir yaklaşım benimsemek, güvenlik gerekliliklerine uymak ve sağlık ve güvenlik risklerine karşı uygun önlemleri almak esastır.
  • Birçok kaza hem zorlu hem de monoton görevlerde meydana gelebilecek insan hatasının sonucudur.
  • Güvenlikle ilgili mesleklerde bilişsel yüksek performans, motor hassasiyet veya stres altında hareket etme becerilerinin ölçülmesi önemlidir.
  • İş kazası riski yüksek meslekler için potansiyeli belirlemek için mantıksal akıl yürütme gibi bilişsel beceriler ve ayrıca tepki hızı, stres toleransı gibi psikomotor beceriler test edilmelidir.

Bireysel ve Kurumsal Değerlendirme Seçenekleri

EPD BİREYSEL

EPD Kurumsal

DAHA BÜYÜK ORGANİZASYONLAR İÇİN

DAHA BÜYÜK ORGANİZASYONLAR İÇİN

İletişime Geç
Currency
Türk lirası